Zasilacz impulsowy 300W

Zasilacz impulsowy +-50V 300W do zastosowań AUDIO

 

 

 

W miarę prosty układ zasilacza impulsowego do zastosowań audio, zbudowany głownie z elementów z odzysku ze starych zasilaczy AT/ATX.  Napięcie wyjściowe max +-50V oferuje osiągnięcie mocy rzędu100-150W/4omach.

 

 

Transformator główny został nawinięty na nowym rdzeniu ETD39 (nie bawię się w odzyskiwanie rdzeni). Tranzystory kluczujące to potężne IRFP450. Sterownik to popularny TL494 w dość specyficznej aplikacji. Jest on zasilany przez specjalny układ stabilizatora / startera. W którym rezystor rozruchowy z wyprostowanego napięcia sieci ładuje kondensator zasilania na którym gdy napięcie osiągnie wartość progową załączy się stabilizator uruchamiając sterownik. Będzie on zasilany tylko chwile energią zgromadzoną w kondensatorze a po starcie przetwornicy zasilanie przejmie specjalne uzwojenie transformatora. Zasada pracy takiego startu jest znana od dawna i stosowana w popularnym UC384x, tu akurat w wykonaniu dyskretnym.

 

Kolejna nowością jest sterowanie mosfetami  w którym ''dolny'' jest sterowany wprost z wyjścia sterownika za to ''górny'' za pomocą małego transformatora.

 

Dodatkowo układ został wyposażony w ''bezinwazyjne'' zabezpieczenie prądowe monitorujące prąd dolnego mosfeta korzystając z jego rezystancji Rdson.

 

Obecnie układ jest uruchomiony i czeka na testy i ew. modyfikacje.