nfsuply2

nfsuply2 to skrót od wolnego od zakłóceń zasilacza sieciowego. Koncepcja układowa zakłada zasilanie układu elektronicznego ''czystym'' napięciem z kondensatora.

 

 

W klasycznym zasilaczu kondensator filtujący jest ładowany wyprostowanym napięciem z transformatora z częstotliwością 100hz (w prostowniku dwupołówkowym następuje podwojenie częstotliwości sieci 50hz). Prąd ładowania ma postać szpilek doładowujących kondensator tylko w szczytach napięcia. Każde zakłócenie sieciowe przedostanie się do kondensatora a dalej do układu stabilizatora bo prąd z kondensatora czerpany jest w sposób ciągły.

 

Moja koncepcja polega na tym aby rozbić cykl pracy na dwie fazy, w pierwszej byłby ładowany kondensator a w drugiej jego ''czysta'' energia byłaby dołączona dalej do stabilizatora napięcia. Dzieki temu układ zawsze byłby zasilany z ''czystego'' napięcia (ładunku) zgromadzonego w kondensatorze filtrujacym.

 

Realizacja układu dla małych prądów jest dość prosta i można tu wyobrazić sobie dwa układy. Pierwszy prosty pracujący jednopołówkowo i drugi rozbudowany pracujący dwupołówkowo symetrycznie, żeby uzyskać typowe zasilanie +-12V 100mA do zasilania np preampów.

 

Taki właśnie układ przedstawiony jest poniżej i jest to już druga wersja w której zamiast włączanych ''twardych kluczy''zastosowałem ''miękkie kluczowanie'' na wtórnikach emiterowych co umożliwiło (opcjonalnie) od razu wstępną stabilizację napięcia (zenerki w bazach). Dalej znajdują się standardowe stabilizatory typu 78xx/79xx.

 

Pewną cecha żeby nie powiedzieć wadą układu jest ograniczona wydajność prądowa i jest ona zależna tylko i wyłącznie od pojemności kondensatorów filtrujących. Nie ma tu żadnego znaczenia moc zastosowanego transformatora (o ile nie jest za słaby). Nie stanowi to żadnego problemu przy niskoprądowych układach a wyzwaniem będzie zaprojektowanie tego układu do zasilania prądożernych końcówek mocy.

 

Uwaga, należy zwrócić szczególną uwage na napięcie transformatora zasilającego. W tego typu układzie ''tracimy'' sporo napięcia wiec napiecie wejściowe musi być z dużym zapasem. Do uzyskania stabilnego napięcia wyjściowego +-12V konieczny jest transformator z napięciem min 2x15V.